fbpx
Loading...
Rumba

Rumba

Dołącz do nas

już w tym sezonie

Rumba, a bardziej prawidłowo Rumba Kubańska. Jest bez wątpienia najpopularniejszym tańcem wśród większości tancerzy Łaciny. W Europie rumba pojawiła się pod koniec lat 20. XX wieku.Początkowo taniec nie podobał się, był uważany za zbyt egzotyczny. Szybko spodobał się natomiast w Stanach Zjednoczonych.

Rumba nazywana jest tańcem miłości, to taniec całego ciała. Jego charakterystyczną cechą jest boczny, zmysłowy ruch bioder. W rumbie dominuje partnerka, która powinna być kusząca, uwodzić tancerza. Partner natomiast powinien ją prezentować, ale tak naprawdę samodzielnie prowadzić.

Rumba w tradycyjnym znaczeniu to nie tylko taniec: to także rytmy muzyczne i piosenki śpiewane podczas tańca. Krok podstawowy rumby mierzony jest w tempie wolno, szybko, szybko. Rumba to taniec latynoamerykański, wymagający od tancerzy wielu ćwiczeń i wyjątkowej kondycji.

Niezwykłe emocje, nastrojowość i zmysłowość...

Niezwykłe emocje, nastrojowość, zmysłowość, temperament – to tylko niektóre cechy trafnie opisujące kolejny z  tańców  towarzyskich, który chciałabym Wam przedstawić.

Rumba– uważana za królową wszystkich tańców latynoamerykańskich. Nie bez znaczenia  nazywana także „tańcem miłości”, „tańcem kochanków”.Dlaczego? Otóż już w swej pierwotnej wersji miała służyć płodności. Tak naprawde ruchy  tancerzy imitowały zaloty zwierząt i ptaków w okresie godowym. Do dzisiaj nadal jest ona wyrazem uczucia między partnerami! Wystarczy spojrzeć na parę tańczącą rumbę. Ile tam emocji! Ile namiętności! Ile śmiałych i prowokujących ruchów, które nadają rumbie ten wyjątkowy charakter. Ogólna idea tego tańca polega właśnie na zmysłowej grze między partnerami. Ale o tym za chwilę.

Jak wogóle narodziła się rumba?  Podobnie jak inne tańce Ameryki łacińskiej powstała pod wpływem folkloru niewolników afrykańskich przybyłych na Wyspy Karaibskie, głównie na Kubę. Była formą rozrywki biedniejszych grup społecznychtworzących na peryferiach miast małe osiedla zwane „solares”. Ich mieszkańcy bawili się wspólnie przy spontanicznie tworzonej i żywiołowej muzyce. To właśnie w tym środowisku pojawiło się pojęcie imprezy zbiorowej rumbaoraz określeń: rumbero– w odniesieniu do osób, które dziś nazwalibyśmy imprezowiczami, oraz rumbearw odniesieniu do wydarzeń tanecznych. Początkowo, z powodu skrajnego ubóstwa, za instrumenty służyły muzykom przedmioty codziennego użytku: narzędzia pracy, meble, drewniane skrzynie, dopiero z biegiem czasu zamieniane na bardziej profesjonalne. Wśród tej grupy społecznej najbardziej liczyła się wspólna, wspaniała zabawa, a taniec służył temu najdoskonalej!

W czym  tkwi sekret gorącej rumby? Ach, to naprawdę wspaniałe widowisko! To pewnego rodzaju taneczne show, niesamowita pantomima, w której partnerzy starają się wzbudzić wzajemne zainteresowanie i pożądanie. To lekcja uwodzenia!Rumba to właśnie zmysłowa gra między partnerami – kobietą, która odgrywa  tutaj rolę pierwszoplanową – i mężczyzną, który ma za zadanie zaprezentować swoją wybrankę. Taką kobietą chce być każda z pań! Dominującą, znającą swoją wartość, a zarazem piękną, zniewalającą, zalotną, która – używając wszystkich swoich wdzięków – uwodzi i kusi partnera, by za chwilę „uciec”,  wzbudzając w nim nie tylko pożądanie, ale i zazdrość. Chce być kobietą zdobywaną! Zmysłowość i prowokacja przenika każdy jej gest, czemu służą charakterystyczne ruchy bioder, zaś skąpy strój to swoiste dopełnienie całej aranżacji. W rumbie kobieta skupia na sobie uwagę partnera i całej widowni. Ale i mężczyzna – kuszony, a potem odrzucany – także ma swoje 5 minut. On również poprzez ruchy i popisy prezentuje swoją witalność i męskość.

Nie da się ukryć, że rumba wymaga od tancerzy nie tylko znakomitej kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej, ale przede wszystkim nie lada odwagi! I co ważne odrobinę „chemii”, by stała się naprawdę wiarygodna i ognista, bo to właśnie flirt jest jej głównym przesłaniem. Dobrze zatańczona rumba to wręcz małe przedstawienie, opowieść o miłości i namiętności, w której zawsze główną bohaterką jest kobieta!

 

Źródła:

Allen J., Taniec towarzyski

Biała A., Literatura i taniec

Kapczyńska M., Sroka Cz., Tańce towarzyskie

Stankiewicz M.,Rumba – taniec miłościw kręgu tańców latyniamerykańskich

Wielka Encyklopedia PWN

Jak nauczyć się rumby?

Kursy tańca

Na kursie tańca poznajemy kilka lub wiele tańców na raz (w zależności od rodzaju kursu). Kliknij poniżej aby zapoznać się z pełną ofertą kursów tańca i pozostałymi tańcami których można się nauczyć.

Taniec za 5 zł

To proste! Wybierz dowolne rodzaje tańców, które chciałbyś (chciałabyś) sobie przyswoić. Wybieramy co najmniej 3 tańce (koszt 5 zł za 1 rodzaj tańca) oraz podstawę taneczną do nich (koszt 10 zł). Następnie wybieramy termin spotkania i gotowe!

Lekcje indywidualne

Nauka dopasowana jest do Państwa potrzeb. Jest to najefektywniejsza forma nauki przy której zapewniamy pełne wsparcie z naszej strony. Naukę można rozpocząć od podstaw lub kontynuować swój rozwój!

Poznaj wszystkie rodzaje tańców

Tańce latyno-amerykańskie

Tańce standardowe

Pozostałe tańce

rumba